https://www.high-endrolex.com/3 https://www.high-endrolex.com/3 NEST s.r.o. | Fortis | o značce | https://www.high-endrolex.com/3
https://www.high-endrolex.com/3
https://www.high-endrolex.com/3
hodinky NEST
mezera.gif, 1 kB mezera.gif, 1 kB
přihlášení Přihlášení

Přihlášení

Zákazník: nepřihlášen


heslo
Zapomenuté heslo
mezera.gif, 1 kB

Letecké hodinky Fortis na Zemi i v vesmíru

Otestovat přesnost a spolehlivost hodinek ve vesmíru je jistě snem mnoha hodinářů. Když Walter Vogt v roce 1912 zakládal hodinářskou firmu Fortis, realizace takových snů byla ještě daleko. Přesto se „jeho" hodinky o pár desítek let později staly synonymem vesmírné časoměrné vize a kvality, která se prosadí i v těch nejnáročnějších podmínkách - ve volném prostoru.

Pod značkou Fortis spatřily už v roce 1926 světlo světa první mecha­nické hodinky s automatic­kým nátahem a v roce 1943 první vodotěsné náramkové hodinky. Jako první na světě Fortis vytvořil také automatický chronograf s integrovaným mechanickým budíkem, patentovaným pod číslem 689 470.

Dnes je značka Fortis neodmyslitelně spojená s kosmonautikou a letectvím. Na hodinářském nebi zaujímá pevnou pozici a v některých sférách dokonce výlučné postavení. Pojem "sféra" je v tomto případě více než na místě. Leccos naznačí i názvy současných modelových řad, které odkazují k astronautice a kosmickým letům ( Spacematic, Pilot Professional, Flieger, Cosmonauts chronohraph). V případě hodinek Fortis však nejsou jen nějakou módou či snahou o dobrý image, ale odrazem reálné kvality a praxe.

Odolné pánské hodinky s automatickými strojky přesvědčily i ROSKOSMOS. Po náročných fyzikálních testech v roce 1994 si Ruské státní výzkumné a testovací středisko výcviku kosmonautů vybralo Official Cosmonauts Chronograph Fortis za součást výbavy svých kosmonautů. Prvními s těmito hodinkami byli členové posádky vesmírné mise Euromir I. Během další mise Sojuz TM 19, která měla za úkol připravit spojovací manévr mezi americkým raketoplánem Atlantis a stanicí Mir, potvrdily automaty Fortis svou spolehlivost v řadě specifických situací a podmínek. Během pracovních operací se stal legendární Fortis se stopkami (ref. 630) prvním chronografem, který byl použit také ve volném prostoru mimo kosmickou loď.

Fortis je již 20 let oficiálním dodavatelem hodinek ruských kosmonautů při misích a na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Účast Fortis na programu ISS je o to zajímavější, že se úzce dotýká také otázek měření času. Konkrétně jde o projekt GTS (Global Transmission Ser­vices), jehož výstupem je rádiový časový sig­nál, vysílaný právě z vesmírné stanice, který je schopen zajistit jednotu času. Fortis hodinky samozřejmě nechyběly u největšího projektu posledních tří let - simulované mise MARS 500. Při této příležitosti byly vydány 2 limitované edice Mars 500, kterými byla vybavena posádka expedice. Projekt byl ukončen v listopadu 2011 a úspěch akce korunován třetí edicí hodinek Mars 500 - tentorát chronografem a v symbolickém počtu pouze 500ks.

Zároveň se firma stále věnuje výrobě hodinek pro letce. Hodinky Fortis ze speciálních limitovaných sérií nosí piloti z celého světa. Namátkou vzpomeňme 11 švýcarskou letku, německou „72 Westfalen", řeckou, maďarskou, taiwanskou, akrobatické letectvo mnoha zemí i piloty MIG-21.

Dnes lze s trochou nadsázky sestavit jednoduchou rovnici: letectví + kosmonautika = hodinky FORTIS.